Bebekli annelerin bebekleriyle birlikte yapabileceği egzersiz önerileri

Herkese merhaba. Ben Uzm. fizyoterapist Emir YILMAZ. 2016 yılında Bilgi Üniversitesinde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra aynı yıl İstanbul Üniversitesinde Gelişim Nörolojisi Yüksek Lisans programına başladım ve yüksek lisans eğitimimi 2019 yılında tamamladım. Şimdi ise doktora eğitimime Biruni Üniversitesinde devam etmekteyim ve pediatri alanında çalışmaktayım. Egzersiz atölyesinin ilk haftaki bloğunu ben yönetiyorum.


Postnatal (doğum sonrası) dönemde annenin vücudu (hormon seviyeleri, uterus büyüklüğü vs) eski haline dönmeye başlar. Bu dönemde aynı zamanda annelerde psikolojik değişiklikler (postpartum depresyon) de meydana gelebilir. Bunların en başında sinirlilik, yetersiz olma korkusu, emzirememe veya sütüm gelmeyecek korkusu ve eşten uzaklaşma gelmektedir.


Hamilelik sürecinde vücutta meydana gelen ödem, kilo alma, hareketsizlik gibi durumlar ise annenin doğum sonrasında günlük hayata adaptasyonunda daha çabuk yorulmasına, ağrılara ve doğum sonrası süreçteki hormonal değişiklikler sebebiyle depresyona sebep olmaktadır.

Yapılan çalışmalarda egzersizin beyne mutluluk hormonu salgılattığı ve kişinin kendisini iyi hissetmesine sebep olduğu ortaya konmuştur. Aynı zamanda zayıflayan kasların güçlenmesi; buna bağlı olarak ağrıların azalması ve kondüsyonun artması yeni doğum yapan bir annenin yaşadığı fiziksel ve psikolojik zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.


Peki geliştirdiğimiz bütüncül sistemin faydaları sadece bu kadar mı? Bu soruya cevabımız kocaman bir HAYIR. “Bebeğinle fitleş” programı yukarıda sıraladığımız problemlerinize çözüm üretmesinin yanı sıra aynı zamanda bebeğinizle beraber yapılacak egzersizleri içerdiği için çocuğunuzla aranızdaki bağlanmayı kuvvetlendirecek ve ona da duyusal ve fiziksel olarak eğlenceli dakikalar geçirtecek.


Ortalama 30 dakika sürecek olan program özellikle 0-4 ay arasında bebeği olan anneler için hazırlanmış; ısınma, güçlendirme ve gevşeme bölümlerinden oluşmaktadır. Bu süreçte hem günün getirdiği yorgunluk ve gerginlikten arınacak, hem bebeğinizle keyifli dakikalar geçirecek hem de kaybettiğiniz dayanıklılığınızı geri kazanacaksınız.
Hepinizi atölyemize bekliyoruz 😊.

buketakinci tarafından yayımlandı

Merhaba! Ben Doç.Dr. Buket Akıncı. Kardiyopulmoner rehabilitasyon ve koruyucu rehabilitasyona kafa yoran bir fizyoterapistim. Bilginin, bilgiye ulaşmak ve bilgiyi paylaşma yollarının hızla değiştiği şu günlerde "sağlıklı yaşam, fiziksel aktivite ve egzersiz" temalı derslerim için "nasıl daha iyi öğrenir ve öğretirim?" sorusundan yola çıkarak "egzersizatölyesi" konseptini oluşturduk. Bu konsept biraz karmaşık:) Azı benden, çoğu öğrencilerimden gelen içeriklerden oluşan bu sitede "öğrenme yolumuz"a eşlik edebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: