Kuvvetlendirme Egzersizleri Öncesi

Herkese merhabalar!

Kendini halsiz mi hissediyorsun, hatta enerjiden yoksun bir şekilde güne başlayıp gün içinde sürekli bitkin misin? Peki neden hala egzersiz yapmaya başlamıyorsun? Şu an bu yazıyı okuyorsan bilmelisin ki hemen başlamalısın. 1 saat sonra değil, yarın değil, haftaya hiç değil… Şu an işlerinden dolayı ya da başka bir sebepten dolayı vaktim yok diyebilirsin ama sonrasında yoğun olmayacağının garantisi yok. Kendin için vücudun için en önemlisi de sağlığın için 30 dakikalık zaman ayırmayı artık erteleme. Şu an başlamalısın. Şu an!

Kasların kuvvetlenmeye başladığında neleri tekrar geri kazandığını fark ettiğin zaman neden daha önce başlamadığın için kendine kızacaksın, biliyorum. Ama unutma şu an başlarsan geriye bakıp neden şimdiye kadar başlamadığına üzüleceksin. Kuvvetlendirme egzersizlerine başlayarak sadece kendini dinç hissetmeyeceksin aynı zamanda daha fit olup kendine olan özgüvenin daha fazla artacak! Sadece bu kadar mı?

Peki sizce?

Tabii ki de hayır!

Güne enerjik başlamanın size neler getireceğini bilemezsiniz. Ama şunu bilebilirsiniz. Kesinlikle hayatınıza yeni renkler ve heyecanlar gelecek.

Şu an biraz düşündükten sonra olumlu karar alacağınızı bildiğim için hadi başlayalım. Kuvvetlendirme egzersizlerine yeni başlıyorsan 30 dakikalık kısa egzersiz programı tam sana göre olacak.

Kuvvetlendirme Egzersizlerine Hazırlık

  • Egzersizlere başlamadan önce rahat kıyafetler tercih etmeniz hem sizin için rahat olacak hem de egzersizleri daha kaliteli ve doğru yapmanızı sağlayacaktır.
  • Isınma ve esneme egzersizlerini unutmayalım. Böylece yapacağımız egzersizlere başlamadan önce vücudumuzu hazırlayarak sakatlanma riskini en aza indirmiş oluruz.

Doğru Thera-Band nasıl seçilir?

Thera-Band egzersiz bantlarının ten rengi, sarı, kırmızı, yeşil, mavi, siyah, gümüş ve altın rengi olarak kolaydan zora sıralanan bu bantlar düşük maliyetli, portatif ve çok yönlü çalışmalara uygundur. Hangi bant renginin uygun olduğunu kişinin fiziksel kondisyonu belirlenmektedir. Hareketi 15 tekrar yapmanıza izin veren bandı seçmelisiniz.

Uzm. Fzt. Ali YILDIRIM

Kaynaklar

  1. KWON, Insu; SHIN, Chul-Ho; KIM, Jong-Hee. Associations between skeletal muscle mass, grip strength, and physical and cognitive functions in elderly women: effect of exercise with resistive Theraband. Journal of exercise nutrition & biochemistry, 2019, 23.3: 50.

buketakinci tarafından yayımlandı

Merhaba! Ben Doç.Dr. Buket Akıncı. Kardiyopulmoner rehabilitasyon ve koruyucu rehabilitasyona kafa yoran bir fizyoterapistim. Bilginin, bilgiye ulaşmak ve bilgiyi paylaşma yollarının hızla değiştiği şu günlerde "sağlıklı yaşam, fiziksel aktivite ve egzersiz" temalı derslerim için "nasıl daha iyi öğrenir ve öğretirim?" sorusundan yola çıkarak "egzersizatölyesi" konseptini oluşturduk. Bu konsept biraz karmaşık:) Azı benden, çoğu öğrencilerimden gelen içeriklerden oluşan bu sitede "öğrenme yolumuz"a eşlik edebilirsiniz!

Kuvvetlendirme Egzersizleri Öncesi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: