Ofis Çalışanlarının “Dikkatine”!

Herkese merhaba!
Ben Uzm. Fzt. Gülsena Utku Umut. 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi’nden mezun olmamın ardından İstanbul Üniverstesi Gelişim Nörolojisi bölümünde yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Halen Biruni Üniversitesi’nde doktora eğitimime devam etmekteyim.


Bu hafta Egzersiz Atölyesi sayfasında, özellikle ofis çalışanlarının dikkat, konsantrasyon ve iş verimini geliştirecek, onları duruş kaynaklı kas iskelet sistemi problemlerinden koruyacak yazılar paylaşacağım. Keyifli okumalar!


Aynı anda hem iş hayatımı hem akademik çalışmalarımı hem de sosyal hayatımı mümkün olan en iyi şekilde devam ettirmeye çalışmam, bana kısa zamanda nasıl çok iş yaparım sorusunun cevabını bulmaya itti.

(Karikatür: Yiğit Özgür)

Okuduğum Pür Dikkat (Yazar: Cal Newport) isimli kitabın etkisi ve fizyoterapistlik mesleğimin ayrılmaz parçalarından olan egzersiz eğitimini harmanlayıp sizin için çalışma ortamlarınızda uygulayabileceğiniz, odaklanma becerilerinizi arttırmaya ve yanlış postür kaynaklı ağrılarınızı azaltmaya yönelik bir egzersiz serisi oluşturdum.
Dikkat dağınıklığınız, boyun-sırt-bel ağrılarınız ve siz hazırsanız başlıyoruz!


Uzun süreli oturma, kas iskelet sistemi problemleri ile sürdürülebilir dikkat, öğrenme ve hafıza gibi kognitif becerilerde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çalışmalarınıza uygun aralar vermek ve egzersiz yapmak bu problemlerin önlenmesine yardımcı olacaktır.1

Yapılan çalışmalar egzersizin,
 Öğrenme, planlama, odaklanma, hafıza, akıl yürütme ve işleme hızı için önemli olan hipokampus gibi temel bilişsel beyin bölgelerinin küçülmesini yavaşlatmaya veya tersine çevirmeye yardımcı olduğunu, 2,3

 Beynin adaptasyon yeteneğini (nöroplastisite) tetikleyebildiğini ve bunun da bireyin davranış değişiklikleri ile yeni taleplere cevap verme kapasitesini arttırdığını,4


 Davranış değişiklikleri ile beraber motor (bilinçli ya da otomatik) beceriler, kognitif fonksiyonlar, zeka ve motivasyonu da geliştireceğini,5

 Sinir sistemi hücrelerinin üretilme sürecini (nörogenez) arttırarak, öğrenme ve kognitif performansta ilerleme sağladığını,6

 Beynin görsel ve motor bölgelerinde öğrenme yeteneklerini geliştirebildiğini, bu olumlu etkilerin egzersiz bittikten sonra 30 dakika boyunca devam ettiğini,7,8

 Dikkatle ilgili yüksek düzeydeki kognitif fonksiyonlarda artış sağladığını,9

 İş kaynaklı yorgunluğu azalttığını; iş becerisi, üretkenlik ve kognitif fonksiyonlar üzerinde olumlu etkileri olduğunu,10

 Stresin azalması ve iş ortamından biraz olsun soyutlanmayı sağladığını,11
göstermektedir.


Egzersizin kognitif fonksiyonlar üzerindeki olumlu etkileri hem kısa süreli hem de uzun süreli programlar ile gözlenmekle birlikte; kalıcı etkiler ancak egzersizin alışkanlık haline getirilmesiyle meydana gelmektedir.11

Egzersizlerin fizyoterapist tarafından bireye özgü planlanması ve düzenli olarak uygulanması kalıcı etkileri güçlendirecektir.


Tüm bu çalışmalar sizi ikna ettiyse,
24 Aralık 2021 Cuma günü saat 13:00’de Egzersiz Atölyesi’nde
görüşmek üzere…

Kaynaklar

 1. Baker R, Coenen P, Howie E, Williamson A, Straker L. The Short Term Musculoskeletal and Cognitive Effects of Prolonged Sitting During Office Computer Work. Int. J. Environ. Res. Public Health 2018, 15, 1678
 2. Hotting K, Roder B. Beneficial Effects of Physical Exercise on Neuroplasticity and Cognition. Neuroscience and Biobehavioral Reviews. 2013; 37(9): 2243-57.
 3. Kelly MP. Train your Brain-Holistic Benefits of Exercise on the Brain. 15th The Society of Chinese Scholars on Exercise Physiology and Fitness (SCSEPF) Annual Conference; Hong Kong Baptist University; 2016 July 22-26; China.
 4. Budde H, Schwarzc R, Velasques B, Ribeiro P, Holzweg M. Machado S, et al. The Need for Differentiating Between Exercise, Physical Activity, and Training. Autoimmunity Reviews. 2016; 15(1): 110-1.
 5. Petzinger GM, Fisher BE, Sarah M, Beeler JA, Walsh JP, Jakowec MW. Exercise-Enhanced Neuroplasticity Targeting Motor and Cognitive Circuitry in Parkinson’s Disease. Lancet Neurology. 2013; 12(7): 716-26.
 6. Budde H, Wegner M, Soya H, Voelcker- Rehage C, McMorris T. Neuroscience of Exercise: Neuroplasticity and Its Behavioral Consequences. Neural Plast. 2016; 2016: 3643879.
 7. Perini R, Marta B, Michela C, Anna F, Carlo AM. Acute Effects of Aerobic Exercise Promote Learning. Scientific Reports. 2016; 6(25440): 1-8.
 8. Özocak O, Gündüz Başçıl S, Gölgeli A. Egzersiz ve Nöroplastisite. DÜ Sağlık Bil Enst Derg. 2019; 9(1): 31-38.
 9. Griffin ÉW, Mullally S, Foley C, Warmington SA, O’Mara SM, Kelly AM. Aerobic exercise improves hippocampal function and increases BDNF in the serum of young adult males. Physiol Behav 2011;104(5):934-41.
 10. de Vries JD, van Hooff ML, Geurts SA, Kompier MA. Efficacy of an exercise intervention for employees with work-related fatigue. BMC Public Health 2015;15(1):1117.
 11. Harutoğlu H, Öztürk B. Egzersizin Kognitif Fonksiyon Üzerine Etkisi. Turkiye Klinikleri J Physiother Rehabil-Special Topics 2016;2(1).

buketakinci tarafından yayımlandı

Merhaba! Ben Doç.Dr. Buket Akıncı. Kardiyopulmoner rehabilitasyon ve koruyucu rehabilitasyona kafa yoran bir fizyoterapistim. Bilginin, bilgiye ulaşmak ve bilgiyi paylaşma yollarının hızla değiştiği şu günlerde "sağlıklı yaşam, fiziksel aktivite ve egzersiz" temalı derslerim için "nasıl daha iyi öğrenir ve öğretirim?" sorusundan yola çıkarak "egzersizatölyesi" konseptini oluşturduk. Bu konsept biraz karmaşık:) Azı benden, çoğu öğrencilerimden gelen içeriklerden oluşan bu sitede "öğrenme yolumuz"a eşlik edebilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: